Techbizze Smart dom – na czym polega i skąd pozyskać środki na niego?
Smart dom – na czym polega i skąd pozyskać środki na niego?

Technologia inteligentnego domu wchodzi do coraz większej ilości budynków. Co konkretnie kryje się za tym terminem? Można powiedzieć, że jest to kategoria produktów, w której znajdziemy wiele urządzeń i systemów niezbędnych do inteligentnego zarządzania domem. Komu może się to przydać i z jakimi kosztami należy się liczyć?

Co to jest smart dom?

Z pewnością każdy z nas spotkał się z pojęciem ‘smart dom’. Mało kto pewnie jednak tak naprawdę wie, co kryje się za tym terminem. Patrząc na samą nazwę, mogłoby się wydawać, że będzie to futurystyczny budynek, który będzie dodatkowo naszpikowany najnowszymi, zaawansowanymi technologiami, który będzie sam chronił się przed złodziejami, rozmawiał z nami i jeszcze do tego za nas sprzątał.

Tymczasem ‘smart dom’, czyli w tłumaczeniu na język polski po prostu inteligentny dom jest zbiorem wszystkich inteligentnych urządzeń, które połączone są w zintegrowany system, współpracują ze sobą i pozwalają nam inteligentnie mieszkaniem zarządzać. Jak sfinansować taką sieć podpowie strona: https://sowafinansowa.pl/.

Jakie urządzenia tworzą smart dom?

Tak naprawdę nie ma uniwersalnych kryteriów, jakie musi spełniać mieszkanie, aby nosić miano inteligentnego domu. Co więcej, zarówno ilość urządzeń, jak i ich konfiguracja zależy wyłącznie od użytkownika. Można zatem stwierdzić, że smart dom każdy tworzy sobie sam. Każde mieszkanie, każdy dom jest przecież inny, z kolei każdy człowiek prowadzi własny tryb życia, ma swoje przyzwyczajenia, a co za tym idzie, potrzebne mogą okazać się inne urządzenia. Generalnie systemy inteligentnego domu powinny pozwalać na zarządzanie oświetleniem, zasilaniem elektrycznym, ogrzewaniem, systemami bezpieczeństwa itp.

Do urządzeń tworzących smart dom możemy zaliczyć między innymi gniazdka smart plug, które są w stanie kontrolować przepływ prądu do konkretnych urządzeń, dzięki czemu możemy je tak ustawić, aby np. dostarczały energię w konkretnych godzinach. Mogą to być także różnego rodzaju czujniki, np. temperatury, gazu, zapalające światło po wykryciu ruchu lub otwierające drzwi. Może to być także zestaw kamer czy alarmu.

System smart dom może być zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy. Ta pierwsza opcja bazuje oczywiście na kablach, którymi musimy połączyć wszystkie urządzenia, natomiast bezprzewodowo system działa na podstawie technologii takich jak Wi-Fi czy Bluetooth.

Smart dom – czy tylko w domu?

Nazwa ‘inteligentny dom’ może być nieco myląca, gdyż oczywiście taki system nie musi funkcjonować wyłącznie w domu czy mieszkaniu. Może on także działać w miejscach publicznych, obejmować całe, duże budynki, siedziby firm, może sterować pewnymi procesami, między innymi w biurach czy szkołach. Być może zastosowanie technologii w takich miejscach jest nawet bardziej uzasadnione. Ludzie, będąc poza swoim miejscem zamieszkania, najczęściej nie zwracają uwagę na takie rzeczy, jak włączone niepotrzebnie światło czy urządzenie, co może narazić na niepotrzebne koszty.

Ile kosztuje smart dom?

Jak wiadomo, system inteligentnego domu może być skonfigurowany w przeróżny sposób. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić ile może kosztować. Ostateczna cena jest oczywiście zależna od liczby urządzeń wchodzących w skład systemu. Co ciekawe poszczególni producenci proponują tak zwane zestawy startowe, w których skład mogą wchodzić np. moduł sterujący ogrzewaniem, stacja pozwalająca zintegrować urządzenia czy różnego rodzaju czujniki. Ceny takich zestawów mogą wynosić kilkaset złotych. Zakupy można sfinansować chociażby przy pomocy pożyczki na czek giro. O tym ile będzie kosztował cały zestaw smart dom, zdecyduje już użytkownik.

Fot. Sebastian Scholz/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.