iOS 15 – wszystko, co musisz wiedzieć

iOS 15 – wszystko, co musisz wiedzieć
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chyba dla każdego z użytkowników produktów firmy Apple aktualizacja systemu operacyjnego stanowi długo wyczekiwane wydarzenie. Premiera iOS 15 miała miejsce 20 września 2021 r., o godzinie 19:00, czyli kilka dni po wprowadzeniu na rynek iPhone’ów 13. Oczywiście, nowa wersja oprogramowania dąży do udoskonalenia systemu, a zatem zawiera wiele nowych funkcji i zmian, z którymi warto się zapoznać.

iOS 15 – proces aktualizacji

Mimo obaw posiadaczy iPhone’ów starszych generacji firma Apple udostępniła możliwość zaktualizowania systemu na wszystkich urządzeniach (tych, które otrzymały również poprzednie oprogramowanie – iOS 14), a są to:

 • iPhone 6S i 6S Plus,
 • iPhone 7 i 7 Plus,
 • iPhone 8 i 8 Plus,
 • iPhone X, XS, XR i XS Max,
 • iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max,
 • iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro i 12 Pro Max,
 • iPhone SE (obu generacji),
 • iPad Pro (dowolny),
 • iPad Air 2. generacji i nowsze,
 • iPad 5. generacji i nowsze,
 • iPad Mini 4. generacji i nowsze.

Aby zaktualizować system do najnowszej wersji nie czekając na powiadomienie, wystarczy znaleźć w ustawieniach folder „Ogólne”, a następnie „Uaktualnienia”. Jeśli telefon jest już podłączony do ładowania i połączony z Wi-Fi – można zaczynać! Warto pamiętać o tym, aby przed instalacją nowego oprogramowania wykonać kopię zapasową danych zgromadzonych na telefonie. Natomiast w przypadku ustawionej opcji automatycznego zapisu – upewnić się co do daty ostatniej aktualizacji. Tzw. backup zapobiega utracie ważnych plików z urządzenia. 

Problemy z baterią po aktualizacji

Każdy użytkownik produktów marki Apple wie doskonale, że akumulator w tego typu telefonach z reguły jest dosyć kłopotliwy i wymaga ciągłego noszenia przy sobie ładowarki. Dla wielu właścicieli iPhone’ów zainstalowanie najnowszej wersji systemu okazało się przez to dość kłopotliwe. Wedle ich opinii bateria uległa znacznemu pogorszeniu, ponieważ czas pracy po jednokrotnym naładowaniu spadł nawet o 40%. 

Trzeba o tym wiedzieć, ale na szczęście nie ma się czym przejmować, ponieważ jest to standardowa sytuacja, wynikająca z obciążenia urządzenia tak dużą aktualizacją, jaką jest nowe oprogramowanie. Jedyne, co można w takim wypadku zrobić, to poczekać, aż cały system się ustabilizuje. Niestety, może to potrwać nawet do 48 godzin. Gdyby jednak przez dłuższy czas nic się nie zmieniało, należy skontaktować się bezpośrednio z pracownikami firmy Apple w celu zgłoszenia problemu.

iOS 15 – najbardziej kontrowersyjna zmiana

Modyfikacja, która szczególnie nie przypadła do gustu posiadaczom iPhone’ów, to przeniesienie paska adresu i zakładek w przeglądarce Safari z góry na dół ekranu.

Firma musiała zmierzyć się z ogromną ilością negatywnych opinii, po czym nie pozostało jej nic innego, jak wprowadzić możliwość przywrócenia dawnej formy aplikacji. Aby to zrobić, wystarczy uruchomić Safari na swoim urządzeniu i wejść na dowolną stronę internetową tak, aby obok paska adresu pojawiła się ikona „aA” (po lewej stronie). Następnie, wystarczy już tylko kliknąć tę ikonę i „Pokazuj górny pasek adresu”. Gotowe! Teraz interfejs przeglądarki będzie wyglądał tak jak przed wprowadzeniem aktualizacji systemu. Warto wiedzieć, że można to kontrolować również z poziomu aplikacji „Ustawienia”. Trzeba tylko znaleźć Safari na liście i w zakładce „Karty” zmienić opcję na „Jedna karta”.

Wśród zmian, jakie przyniósł nowy iOS 15, wyróżnić można także przeprojektowanie Map Apple, opcję dołączenia do aplikacji Wallet dokumentów, podniesienie szczegółowości aplikacji Pogoda, ulepszenie funkcji „Obrazek w obrazku” i wiele innych.

Zdj. główne: Sumudu Mohottige/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*