Jak działa Face ID?

Jak działa Face ID?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Face ID to technologia, która umożliwia, przykładowo odblokowywanie ekranu telefonu bez wpisywania hasła, PIN-u czy wprowadzania wzoru. Poznaj ciekawe informacje na jej temat, takie jak to, jak właściwie działa.

Czym jest Face ID?

Face ID to jedna z popularniejszych, zaraz obok Touch ID, nowoczesnych technologii autoryzacji. Obie miały na celu zabezpieczenie smartfona przed dostępem osób trzecich, do których sprzęt nie należy. Touch ID w celu biometrycznej autoryzacji użytkownika wykorzystywało czytnik linii papilarnych, natomiast Face ID skanuje w tym celu twarz właściciela danego urządzenia.

Face ID to nazwa tej funkcji nadana przez firmę Apple, która stworzyła i wdrożyła tę metodę. Pomiędzy zasadą jej działania a zasadą działania pokrewnych rozwiązań zaimplementowanych przez pozostałych producentów smartfonów znaleźć można wyraźne różnice. 

Czy warto korzystać z Face ID?

Mimo że Face ID bardzo przypomina autoryzację za pomocą wspomnianego wcześniej czytnika linii papilarnych, to nierzadko okazuje się ono znacznie korzystniejszym rozwiązaniem. Czytnik linii papilarnych często zawodził w sytuacjach, gdy przykładowo ręce użytkownika były brudne czy nosił on rękawiczki, których zdejmowanie w zimniejszych porach roku mogło być wyjątkowo niekomfortowe. Przy Face ID nie napotkamy się na problemy tego rodzaju. O tej technologii mówi się także, że jest ona bardzo precyzyjna – sposób, w jaki działa, jest bardzo skuteczny nawet w przypadku słabych warunków oświetleniowych.

Face ID wydaje się znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu niż tradycyjne hasło, PIN bądź wzór. Istnieje także możliwość, że firma Apple w niedalekiej przyszłości całkowicie zrezygnuje z Touch ID, w związku z czym być może warto zacząć przyzwyczajać się już do systemu, jakim jest Face ID.

Face ID – sposób działania

Technologia Face ID opiera się na technice matematycznego obrazowania twarzy. Urządzenia, które tę technologię obsługują, wyposażone są w sensor zwany inaczej aparatem TrueDepth, który składa się z dwóch modułów – jeden z nich, wykorzystując podczerwień, nakłada na skanowaną twarz użytkownika tysiące niewidzialnych kropek. Natomiast drugi analizuje jej kształt i decyduje, czy zgadza się on z zapisaną uprzednio „mapą”.

Przy konfigurowaniu Face ID wykonuje się koliste ruchy głową, dzięki czemu urządzenie zapisuje jej wzór z wielu płaszczyzn. Co ciekawe, Face ID uczy się kształtu twarzy użytkownika za każdym razem, gdy z niej korzystamy, dzięki czemu w odblokowywaniu telefonu nie przeszkadzają nawet założone okulary czy czapka.

Face ID jest też całkowicie bezpieczne – wizerunek Twojej twarzy nie zapisuje się w chmurze ani na serwerach Apple, a jedynie na danym urządzeniu. Nie należy się zatem obawiać, że ktoś wykradnie naszą twarz.

Zastosowania Face ID

Face ID przydaje się nie tylko we wspomnianym wcześniej celu, czyli odblokowania ekranu telefonu. Umożliwia także weryfikowanie zakupów, których dokonujemy w App Store, bądź potwierdzanie płatności Apple Pay. Wykorzystanie tej technologii przydaje się także w przypadku niektórych aplikacji, które pozwalają nam logować się do nich za jej pomocą.

Jak uruchomić Face ID?

Aby móc uruchomić Face ID na swoim telefonie, należy skonfigurować je w swoim urządzeniu, a dokładniej w zakładce „Ustawienia > Face ID i kod. Po kliknięciu „Skonfiguruj Face ID” urządzenie samo przeprowadzi nas przez niezbędne kroki, których wykonanie nie powinno potrwać zbyt długo.

Zdj. główne: Szabo Viktor/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*