Ekologia w biurze – to prostsze niż się wydaje!

Ekologia w biurze – to prostsze niż się wydaje!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologia na stałe zawitała w naszym życiu. Coraz więcej osób wybiera produkty ekologiczne i stara się żyć w zgodzie ze środowiskiem. Również w miejscu pracy możemy wdrożyć ekologiczne działania. Dowiedz się, jak ekologia może pojawić się w Twoim biurze.

Ekologia zdecydowanie przebiła się do mainstreamu – obecnie mówią o niej nie tylko aktywiści, ale także media i influencerzy. Jest to zdecydowanie bardzo duży krok w kierunku dbania o środowisko. Również biura mogą przyłączyć się do tego nurtu i wprowadzić ekologiczne rozwiązania w miejscu pracy. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Ograniczajmy plastik

Plastik jest bez wątpienia jednym z największych winowajców powstawania ogromnych wysp śmieci na morzach i oceanach. Dlatego też tak ważne jest, aby ograniczyć go wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jak to zrobić? Zamień plastikowe opakowania na pudełka ekologiczne takie jak na przykład pudełeczka kartonowe wykonane z papieru z recyklingu, zrezygnuj z jednorazowych naczyń i sztućców na rzecz tych klasycznych, które możesz umieścić we wspólnej kuchni.

Zachęcaj pracowników do korzystania z butelek filtrujących wodę, albo podaruj im takie w formie firmowego prezentu, przechowuj ważne dokumenty w chmurze, a jeśli konieczne jest ich wydrukowanie, to wybierz papierowe i ekologiczne teczki z logo firmy. Sposobów na znaczące zmniejszenie plastiku w biurze jest naprawdę sporo – wystarczy tylko chcieć wprowadzić zmiany w swoim środowisku pracy.

Nie drukuj wszystkiego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – jeśli możesz, przechowuj dokumenty w firmowej chmurze. Dzięki temu ograniczysz ilość zużytego papieru, a także energii, którą czerpie uruchomiona 24/7 drukarka. Jeśli jednak koniecznie musisz coś wydrukować, postaw na ekologiczny papier z recyklingu oraz staraj się drukowywać kartki dwustronnie – w ten sposób zamiast zużyć na przykład 10 kartek, zużyjesz tylko 5.

Warto także zainwestować w ekologiczny tusz do drukarki, który nie będzie szkodził środowisku. Oszczędzać papier możesz także, robiąc notatki na małych karteczkach. Często jest tak, że sięgamy po arkusz A4, zanotujemy na nim jedno krótkie zdanie lub polecenie, a następnie kartka ta trafia do śmieci, mimo że jest praktycznie nieużyta i niezapisana. 

Segreguj śmieci w biurze

Mimo że temat segregacji śmieci obecny jest w naszych życiach od co najmniej kilkunastu lat, to wciąż wiele osób ma z tym problem. Warto więc zadbać, aby w biurze pojawiło się kilka różnych śmietników na różne rodzaje odpadów – segregacja nie będzie możliwa, jeśli w biurze znajduje się jeden śmietnik, co niestety jest dość powszechną praktyką. Możesz także zadbać o czytelne tablice przedstawiające, które odpady powinny trafić do danego śmietnika. Dzięki temu wiele śmieci będzie mogło być poddanych recyklingowi i ponownie wykorzystanych. Dodatkowo pracownicy przyzwyczają się do segregacji i być może zaczną ją stosować również w codziennym życiu.

Oszczędzaj energię

Ekologię w swoim biurze możesz wprowadzić także poprzez oszczędność energii. Wybierz żarówki energooszczędne lub zdecyduj się na zakup lamp ledowych, a także staraj się w jak największym stopniu wykorzystać światło dzienne. Postaraj się także, aby zawsze wyłączać sprzęt biurowy, kiedy nikt z niego nie korzysta – najlepiej, aby zostały one odłączone od gniazdek. Pamiętaj także, że kiedy Twój laptop czy telefon się naładują, nie zostawiaj ich niepotrzebnie podpiętych do ładowarek. Wyjmij ich zasilacze z kontaktu, kiedy nie używasz sprzętu.

zdj. główne: Alesia Kazantceva/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*